Oficiálni maskoti OH 2014 v Sochi
Športoviská
Vďaka špecifickým geografickým a klimatickým podmienkam v mieste konania olympijských hier sa prvýkrát v histórii konajú Zimné olympijské hry v subtropickom pásme. Hlavnou výhodou je relatívne malá vzdialenosť medzi olympijskou dedinou a športoviskami a medzi jednotlivými športoviskami. Tie sú rozdelené do dvoch oblastí, tzv. klastrov - pobrežného a horského.
Pobrežný klaster
Pobrežný klaster sa rozprestiera na pobreží Čierneho mora v Imeretinskej nížine, v časti mesta Soči, ktorá sa nazýva „Adler“. Bol tu vybudovaný nový olympijský komplex, ktorý zahŕňa okrem športových štadiónov aj budovy tlačového a televízneho centra, výstavných pavilónov, olympijskej dediny a hotelových komplexov.
Základ takzvaného „Olympijského parku“ tvorí šesť štadiónov:
- Olimpijskij stadion Fišt
- Ledovyj dvorec Boľšoj
- Ledovaja arena Šajba
- Kiorlingovyj centr Leďanoj kub
- Dvorec zimnego sporta Ajsberg
- Koňkobežnyj centr Adler-Arena
Olympijský park v Soči je najkompaktnejší v celej histórii Zimných olympijských hier.Všetky športoviská je možné obísť pešo za necelých 20 minút. V centre parku sa nachádza Medailové námestie, na ktorom budú prebiehať ceremónie odovzdávania olympijských medailí.
Športoviská horského klastra sú vzdialené iba 48km od Olympijského parku. Tu budú prebiehať súťaže pod holým nebom. Súčasťou horského klastra sú:
- Komplex sorevnovanij po lyžnym gonkam i biatlonu Laura
- Roza Chutor
- Komplex tramplinov Russkie Gorki
Okrem športovísk je v horskom klastri aj mediálna dedina, olympijská dedina a hotelové zariadenia.
Ledovyj dvorec Boľšoj
Štadión bol navrhnutý tak, aby pripomínal zamrznutú kvapku vody. Základnými stavebnými materiálmi budovy sú betón, kov a sklo. Nachádzajú sa v nej okrem hlavnej športovej haly, ktorá pojme 12 000 divákov, aj veľkorysé priestory technického a technologického zázemia, tréningová hala, telocvične, hráčske kabíny, VIP priestory, kancelárie, bufety, reštaurácie a parkovisko, pričom časť priestorov je umiestnená v podzemí. Vďaka multifunkčnosti je možné kapacitu hlavnej arény rozšíriť v závislosti od typu podujatia na maximálne 15 000 sediacich divákov. Štadión pokrýva plochu 230 x 270 m, jeho celková výška vrátane podzemných častí je 49 m. Budova je pokrytá sférickou strechou s prevládajúcim perlovo-sivým až striebristým sfarbením. Celá jej plocha 26 000 m² v noci vďaka zabudovanému diódovému osvetleniu môže meniť farbu, alebo vytvárať rôznorodé obrazce. Počas dňa sklenené plochy bočných stien a strechy umožňujú prienik denného svetla, pričom zvonku sa javia ako zrkadlá. Večer sú sklenené plochy naopak priehľadné a umožňujú okoloidúcim nahliadnuť do interiérov štadióna.
Vzhľadom ku geografickej polohe štadióna je stavba konštrukčne navrhnutá tak, aby odolala zemským otrasom do hodnoty 9 stupňov Richterovej stupnice. Výstavba trvala 3,5 roka a stála 224,5 milióna eur. Na vybudovanie bolo použitých približne 100 000 m³ betónu, z čoho 40% pohltili mohutné základy.
Ledovaja arena Šajba
Štadión má kapacitu 7.000 divákov. Narozdiel od hlavného hokejového štadióna Olympiády v Soči (Boľšoj), tento má rozoberateľnú konštrukciu, aby ho bolo možné po skončení podujatí bez väčších problémov demontovať a premiestniť na iné miesto. Podľa zverejnených plánov by mala byť aréna s najväčšou pravdepodobnosťou presťahovaná do iného mesta - hovorilo sa najmä o mestách Vladikavkaz alebo Nižnij Novgorod.
Kovová konštrukcia štadióna s výškou 22,8 m je vyplnená trojvrstvovými sedvičovými panelmi s vrstvou nehorľavej minerálnej izolácie, na ktorej je plášť z pozinkovaného plechu na ploche 8 500 m². Na tomto plášti je umiestnená obvodová dekoratívna fasáda arény z dvojfarebných hliníkových profilov namontovaných na špeciálnych nosných konzolách vo vzdialenosti 2,5 m od stien budovy. Šikmo umiestnené dvojfarebné profily na fasáde vytvárajú dojem, akoby celá budova predstavovala letiaci hokejový puk. Moderný výzor dotvárajú železobetónové rampy, ktoré sa dvíhajú zo zeme, obopínajú štadión a vedú priamo k vchodom, pri ktorých splývajú s ozdobnou fasádou.
Ďalší estetický rozmer budova získava v noci, kedy vďaka dômyselnému osvetleniu fasáda vytvára akoby nebeskú oblohu so svietiacimi hviezdami a kométami so svetelnými chvostami, ktoré krúžia po celom obvode budovy.
Štadión je kompletne bezbariérový a prispôsobený potrebám osôb so zdravotným postihnutím. Pre týchto divákov je zo 7 000 miest vyhradených 400, pre divákov na vozíčkoch 130 miest.
|